Gminy domagają się większego podatku od nieruchomości.
Ostatnio Polacy dostają wezwania od urzędów miasta i urzędów gmin z prośbą o `wyjaśnienie w sprawie przeznaczenia pani/pana budynku`. Tu też chodzi o najem krótkoterminowy dla turystów.
Gminni urzędnicy wychwytują na portalach, w mediach społecznościowych i w gazetach wszelkie ogłoszenia osób, które proponują krótkoterminowy najem. Następnie wysyłają im pisma, aby się z tego wytłumaczyli. Gdy urzędnik ustali, że miał miejsce najem krótkoterminowy, uznaje właściciela lokalu za przedsiębiorcę i każe mu płacić wyższy (nawet kilkukrotnie) podatek od nieruchomości.
Urzędnicy powołują się przy tym na ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nią niższe stawki przewidziane są od budynków mieszkalnych. Wyższy natomiast `od budynków lub jego część wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, z wyłączeniem funkcji mieszkalnej`.
Właściciele budynków idą więc do sądu. Niestety zazwyczaj przegrywają.
Tak jak małżeństwo z Krakowa. W piśmie do sądu napisali, że mają firmę, która zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Wynajem krótkoterminowy lokali mieszkalnych na cele noclegowe dla turystów jest dla nich natomiast działalnością dodatkową.
Zapewniali, że `nie wykorzystują posiadanych nieruchomości jako biura, pralni, kawiarni lub innego typowego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, która zmieniałaby charakter mieszkalny nieruchomości. Są to dalej lokale o charakterze wyłącznie mieszkalnym, wykorzystywane w celach mieszkaniowych. Ponadto posiadane nieruchomości nie zostały przekształcone w hostel, hotel czy inną podobną jednostkę usługową`.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 19 września uznał jednak, że prowadzony przez nich najem krótkoterminowy to działalność gospodarcza, a w związku z tym muszą zapłacić wyższy podatek.
W uzasadnieniu wyroku czytamy, że zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Krakowa podatek od nieruchomości wynosi: dla budynków lub ich części mieszkalnych – 0,75 zł za m kw. Natomiast dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dla budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 22,86 zł za m kw. Małżeństwo musiało więc zapłacić tę drugą, wyższą stawkę.
Źródło - Gazeta Wyborcza
Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.