Wielka Płyta - nadal buduje się mieszkania w tej technologii.

Już co dwudzieste nowe mieszkanie powstaje w tej technologii. W pierwszym półroczu 2019 roku z 92,6 tysięcy mieszkań oddanych do użytkowania aż 4,2 tys. powstały w technologii wielkopłytowej - szacuje GUS. To już 2,6 proc. wszystkich oddanych w tym czasie mieszkań. Tymczasem przez ostatnie lata odsetek budynków powstałych w ten sposób nie przekraczał pół procent. Trend ten odwrócił się dopiero w 2018 r. i obecnie jest jeszcze bardziej wyraźny. Eksperci tłumaczą ją po części boomem budowlanym. Ekspert HRE uważa, że wielkopłytowych bloków powstawałoby nad Wisłą jeszcze więcej - gdyby nie uprzedzenia Polaków. - Podstawowym powodem, dla którego technologie wielkopłytowe wciąż w jedynie niewielkim stopniu wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, są uprzedzenia Polaków. Te wytworzyły się oczywiście na bazie betonowych bloków budowanych w okresie PRL-u. [...]

Jak dodaje ekspert, wielka płyta jest też coraz popularniejsza w innych krajach. - Pod względem skali budownictwa prefabrykowanego daleko jesteśmy od wielu krajów zachodnich. Jak donosi portal Deluxe Modular 84 proc. nowych budynków jednorodzinnych w Szwecji powstaje w technologii prefabrykowanej, w USA jest to 5 proc., w Niemczech 9 proc., w Holandii 20 proc,, a w Japonii - 28 proc.
Ostatni raport firmy McKinsey sugeruje, że dzięki prefabrykacji czas budowy może zostać ograniczony o od 20 do 50 proc.. W efekcie koszty budowy mogą być nawet o 20 proc. niższe.

Źródło - portal money.pl