Od stycznia 2018 r. kawalerki będą musiały być większe, a aneks kuchenny ma być w końcu legalny.

Projektowane przepisy wprowadzają także minimalną wielkość mieszkania - będzie to 25 metrów kwadratowych (obecnie 24,1 m2). Zniesione zostają także obowiązujące dotąd minimalne powierzchnie poszczególnych pomieszczeń w lokalach. Aranżacja mieszkania pozostaje w kwestii architekta. "Jeżeli ktoś chce mieć jeden pokój i wannę na środku, to niech sobie zrobi wannę na środku. Jeżeli chce mieć większą kuchnię, mniejszą toaletę - to niech sobie to zaaranżuje. Minimalna powierzchnia mieszkania ma wynosić 25 m kw" - wyjaśnił wiceminister infrastruktury i budownictwa. Rozporządzenie wprowadza także możliwość zastosowania aneksu kuchennego w pokoju, co do tej pory było niezgodne z prawem.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury i budownictwa przedstawił informację nt. projektu nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wiceminister wskazał, że dotychczasowe przepisy dot. warunków technicznych zabudowy są "archaiczne" i chodzi o to, żeby "uwolnić budownictwo" zwłaszcza od zbędnych przepisów.

W projekcie zaproponowano zmiany wymagań dotyczące mieszkań. Dotąd przepisy zobowiązywały do zapewnienia odpowiednich podłączeń w pomieszczeniach, np. podłączenie na pralkę musiało znajdować się w łazience. "Regulujemy te przepisy" - powiedział wiceminister. Dodał, że rozporządzenie wprowadza możliwość zastosowania aneksu kuchennego w pokoju, co do tej pory było niezgodne z prawem.

Projekt wprowadza także zmianę dotyczącą tego, że realizacja inwestycji ma się odbywać w określonej odległości od granicy działki, na której się znajduje, a nie tak jak to było - w określonej odległości od działki sąsiedniej.

Rozporządzenie wprowadzi też definicję parkingu.

Rozporządzenie zmniejszy też szerokość miejsca postojowego. "Dzisiaj mamy 2-3 m, a po zmianach będzie to 2,5 m" - wyjaśnił. Będzie to dotyczyło zarówno miejsc w garażach wielostanowiskowych, jak i parkingów przed marketami.

Projektowane przepisy uregulują także odległość dla pojazdów prowadzonych przez osoby niepełnosprawne. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych będą mogły być umieszczone bezpośrednio przy budynku, bez zachowania jakiejkolwiek odległości (od okien budynku).

Źródło - portalsamorzadowy pl