Koniec użytkowania wieczystego już za miesiąc?

Już za miesiąc, a dokładnie od 1 lipca 2017 r. użytkowanie wieczyste ma być automatycznie, czyli z mocy prawa, przemienione na własność. Na początku tego pomysłu rządzący planowali, aby możliwość ta dotyczyła wyłącznie właścicieli mieszkań i lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych, postawionych na gruntach z użytkowaniem wieczystym, gdzie 51 proc. lokali to mieszkania. Następnie rozszerzono jednak zakres uwłaszczenia o właścicieli domów jednorodzinnych. Mimo, że wg zapowiedzi do przekształcenia został tylko miesiąc, projekt ustawy w tej sprawie ciągle jest jeszcze na etapie prac. Pewne jest jedno - uwłaszczenie nie będzie darmowe...

Za przemianowanie użytkowania we własność trzeba będzie zapłacić, uiszczając przez 20 lat tzw. opłatę uwłaszczeniową, a w przypadku lokali użytkowych – 33 lata. Strona rządowa zapewnia jednak, że przekształcenie będzie się użytkownikom opłacać, a także, że zniweluje często obecnie spotykany gwałtowny wzrost płatności za użytkowanie wieczyste.

Wszystko dlatego, że rata rocznej płatności za przekształcenie ma wynosić tyle, ile opłata za użytkowanie wieczyste w 2017 r. Co prawda raz na kilka lat ma być ona waloryzowana, ale też rząd przewiduje system bonifikat. Sporo zyskaliby użytkownicy gruntów należących do Skarbu Państwa - jeśli zapłaciliby z góry całą opłatę uwłaszczeniową mogliby uzyskać 50 – procentową bonifikatę. Gminy zaś mają same decydować o wysokości udzielanych bonifikat. 

Źródło: portal Bankier.pl