Jaki podatek należy płacić przy wynajmie mieszkania?

Jeśli wynajmujemy mieszkanie prywatnie, możemy skorzystać z dwóch rozwiązań podatkowych. Pierwszy to opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli 18 % lub 32 % (powyżej kwoty 85 528 zł). W tej opcji opodatkowany jest dochód, czyli przychód minus koszty jakie ponieśliśmy w związku z wynajmem mieszkania (np. możemy odliczyć koszt remontu). Drugi sposób opodatkowania wynajmu to ryczałt, gdzie stawka wynos 8,5 %. W tej opcji nie odejmiemy sobie kosztów np. remontów, ponieważ podatek ryczałtowy płacimy od całego przychodu z wynajmu. Jeśli decydujemy się na opodatkowaniu wynajmu na zasadach ogólnych ...

Jeśli decydujemy się na opodatkowaniu wynajmu na zasadach ogólnych (czyli 18 i 32 % od dochodu), nie trzeba tego faktu zgłaszać do urzędu skarbowego, a dochody z najmu wykazujemy w deklaracji rocznej PIT.

Jeśli zdecydujemy się na podatek ryczałtowy należy to zgłosić w urzędzie skarbowym najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z wynajmu. Ważne: w trakcie roku podatkowego nie można zmieniać formy opodatkowania.

© 535broker