Średnie ceny transakcyjne mieszkań – 2 kwartał 2017 r.

W II kwartale 2017 roku spadek przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego zanotowano jedynie w Krakowie – o 130 zł/m2 w odniesieniu do I kwartału br. We Wrocławiu, w Poznaniu i w Białymstoku przeciętna cena pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału. W pozostałych ośrodkach miejskich doszło do wzrostu średnich cen mieszkań – w Gdańsku o 156 zł/m2, w Łodzi o 135 zł/m2, w aglomeracji katowickiej o 96 zł/m2, a w Warszawie o 45 zł/m2.

Aż w sześciu spośród ośmiu analizowanych miast widać silną korelację pomiędzy średnią ceną 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego a liczbą pokoi w mieszkaniu, tzn. wraz ze wzrostem liczby pokoi spada średnia cena jednostkowa. W każdym z analizowanych segmentów naj- wyższe ceny notuje się w Warszawie.

W II kwartale 2017 roku za 1 m2 kawalerki w stolicy trzeba było zapłacić aż 8 588 zł. Przeciętne ceny mieszkań o większej liczbie pokoi są zdecydowanie niższe. Podobną tendencję zanotowano również w innych dużych miastach. Wyjątkiem są mieszkania czteropokojowe, które w największych aglomeracjach są traktowane jako dobra luksusowe z uwagi na wysoką cenę całkowitą. W lokalizacjach o niższych cenach mieszkań, gdzie nabywcy mogą sobie pozwolić na zakup większego mieszkania, tendencje są nieco inne. W Łodzi średnia cena mieszkania 1 m2 czteropokojowego jest wyższa niż cena 1 m2 powierzchni kawalerki, natomiast w aglomeracji katowickiej ceny jednostkowe mieszkań o różnej liczbie pokoi są zbliżone.

 

źródło - Amron

galeria zdjęć

Copyrights © 535broker nieruchomości. Wszelkie prawa zastrzeżone.